do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc lipiec 2024 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

Strona główna / Urząd / Aktualności

Aktualności

Zasady rekrutacji do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Zator w roku szkolnym 2024/2025 2024-01-24

Zasady rekrutacji do przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Zator w roku szkolnym 2024/2025

Szanowni Państwo, 

prosimy o uważne zapoznanie się z informacjami dotyczącymi terminów, zasad i kryteriów obowiązujących w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli publicznych  i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Zator na rok szkolny 2024/2025, które mogą być pomocne w wypełnieniu i skompletowaniu wymaganych dokumentów oraz terminowym złożeniu ich w wybranej placówce. 

 Podstawa prawna

• Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 poz. 900 z późn. zm.).

• Uchwała Nr LIV/361/2022 Rady Miejskiej w Zatorze z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Zator, branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, określenia liczby punktów za każde z tych kryteriów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia.

• Uchwała Nr LIII/354/2022 Rady Miejskiej w Zatorze z dnia 30 listopada 2022 r. ze zmianami w sprawie ustalenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat w przedszkolach publicznych i oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Zator oraz warunków zwolnienia z tej opłaty.

• Zarządzenie Nr 1500.2024 Burmistrza Zatora z dnia 22 stycznia 2024 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2024/2025 do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Zator.

Ilekroć w niniejszym dokumencie jest mowa o rodzicach - należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem zgodnie z brzmieniem art. 4 pkt 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 poz. 900 z późn. zm.).

Informacje ogólne

• Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. 

• Ilekroć w niniejszej informacji jest mowa o rodzicach - należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą  nad dzieckiem (art. 4 pkt 19 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe). 

• Dzieci w wieku 3 - 5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego, a dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. 

• Wychowaniem przedszkolnym może być objęte również dziecko w wieku powyżej 7 lat, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończy 9 lat. W tym przypadku obowiązek szkolny odracza się zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.

Odroczenia dokonuje, na wniosek rodziców, dyrektor publicznej szkoły podstawowej,  w obwodzie której dziecko mieszka. 

• Dziecko, które kończy 7 lat, może mieć odroczone rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego o jeden rok szkolny. Odroczenia dokonuje, na wniosek rodziców, dyrektor publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, zgodnie z art. 36 ust. 4 – 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. 

• Dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat, może rozpocząć naukę w szkole podstawowej (na wniosek rodziców), jeżeli korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2023/2024, albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. 

• Do przedszkola oraz oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przyjmuje się dzieci zamieszkałe na terenie Gminy Zator  na podstawie: 

  • złożonej  przez  rodziców   pisemnej deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w przedszkolu publicznym, do którego dziecko obecnie uczęszcza,  w terminie 7 dni poprzedzających postępowanie rekrutacyjne; 
  • pisemnego wniosku o przyjęcie do przedszkola oraz oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej złożonego przez rodziców w placówce, w terminie określonym w Zarządzeniu Burmistrza Zatora, po przeprowadzeniu przez komisję rekrutacyjną postępowania rekrutacyjnego na wolne miejsca;
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku. 

1. Jeżeli przedszkole lub oddział przedszkolny przy szkole podstawowej, dla których organem prowadzącym jest Gmina Zator, nadal dysponuje wolnymi miejscami (po złożeniu przez rodziców deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego), przeprowadza się postępowanie rekrutacyjne.


2. W postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2024/2025, biorą udział dzieci:

  1. w wieku od 3 do 5 lat (urodzone w latach 2021, 2020, 2019),
  2. 6-letnie (urodzone w roku 2018) objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym, 
  3. 7-letnie,  (urodzone w roku 2017), którym odroczono rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego, 
  4. w wieku powyżej 7 lat, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, którym odroczono rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego. 

3. Dzieci urodzone w 2022 roku i poniżej nie uczestniczą w rekrutacji. Rodzice tych dzieci (po ukończeniu przez nie 2,5 roku) mogą starać się o zapisanie ich do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej po zakończeniu postępowania uzupełniającego, jeżeli przedszkole lub oddział przedszkolny nadal dysponuje wolnymi miejscami.


4. Rodzice dzieci zamieszkałych poza obszarem Gminy Zator mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego. W tym przypadku wnioski złożone do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie są brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.


5. W przypadku nieprzyjęcia dziecka do wybranych przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach, rodzicom dziecka sześcioletniego zostanie wskazane miejsce realizacji rocznego przygotowania przedszkolnego, zaś rodzicom dziecka trzyletniego, czteroletniego i pięcioletniego zostanie wskazane miejsce realizowania wychowania przedszkolnego.


6. Rodzice, którzy zamierzają zapisać dziecko do innego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej niż to, do którego dziecko dotychczas uczęszcza, muszą pamiętać, że w takim przypadku rekrutacja odbywa się na takich samych zasadach, jak w przedszkolu dziecka zapisanego do przedszkola lub oddziału przedszkolnego po raz pierwszy. W związku z tym rodzic zobowiązany jest wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Po podpisaniu wniosku przez obojga rodziców wniosek składa się w przedszkolu lub szkole podstawowej, wskazanym przez siebie, jako placówka pierwszego wyboru. W tej sytuacji rodzic nie składa deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego, a jeżeli taka deklaracja została wcześniej złożona, niezwłocznie informuje dyrektora przedszkola lub szkoły podstawowej o zaprzestaniu kontynuowania wychowania przedszkolnego w obecnym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej w roku szkolnym 2024/2025. Należy pamiętać, że w przypadku nieprzyjęcia dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, miejsce w dotychczasowym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej nie jest dla niego zarezerwowane.


7. Przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Zator realizują podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę do 5 godzin dziennie. Realizacja podstawy programowej odbywa się w godzinach od  8.00 do  13.00. Rodzice, których dzieci będą przebywały w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej powyżej 5 godzin za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w placówce w czasie przekraczającym wymiar zajęć bezpłatnej podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz bezpłatnego nauczania i opieki dla dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, poniosą opłatę w wysokości 1,30 zł (słownie: jeden złoty 30/100) za każdą rozpoczętą godzinę. Opłata za wychowanie przedszkolne nie obejmuje dzieci w wieku 6 lat i powyżej. Godziny funkcjonowania poszczególnych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych określa dyrektor danej placówki w porozumieniu z organem prowadzącym.

Miejsce zamieszkania kandydata

Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. 

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa.

Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa  sąd opiekuńczy (art. 26 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – Dz. U. z 2023 r. poz. 1610  z późn. zm.). Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania. 

Kontynuacja wychowania przedszkolnego

1. Rodzice dzieci, które obecnie uczęszczają do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkołach podstawowych, w terminie 7 dni poprzedzających rozpoczęcie postępowania rekrutacyjnego, składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2024/2025 w tym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej, do której dziecko uczęszcza, tj. w terminie do 12.02.2024 r. Dzieci, których rodzice złożą deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego nie biorą udziału w postępowaniu rekrutacyjnym.

Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym terminie jest jednoznaczne z rezygnacją z miejsca  w dotychczasowym  przedszkolu od dnia  1 września 2024 r. 


2. Wypełniony i podpisany przez obojga rodziców formularz deklaracji należy pobrać oraz złożyć w sekretariacie przedszkola lub szkoły podstawowej, w której dziecko obecnie korzysta z wychowania przedszkolnego.

Zasady przyjęć do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Zator w roku szkolnym 2024/2025

  1.  Na rok szkolny 2024/2025 w Gminie Zator prowadzona jest rekrutacja do placówek realizujących wychowanie przedszkolne:

 I.     PRZEDSZKOLA PUBLICZNE:

  1. Samorządowe Przedszkole „Złota Rybka” w Zatorze, Plac Jana Matejki 2, 32-640 Zator, telefon: 33 - 841 21 57; strona internetowa: www.zlotarybka.zator.pl
  2. Przedszkole Publiczne w Rudzach, Dworska 10, 32-640 Rudze, telefon: 33 - 848 55 56, strona internetowa:  http://pprudze120.przedszkolowo.pl/
  3. Przedszkole Publiczne w Podolszu  (w ramach Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Tadeusza Kościuszki w Podolszu), Zatorska 37, 32-640 Podolsze, telefon: 33 - 841 05 51,strona internetowa: https://podolsze.pl/
  4. Przedszkole Publiczne w Graboszycach (w ramach Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Jana Szklarza w Graboszycach), Wadowicka 145, 32-640 Graboszyce, Telefon: 33 841 28 13 strona internetowa: https://zspgraboszyce.pl/

II.     ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH:

  1. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Laskowej, Zdrojowa 9, 32-640 Laskowa, telefon: 33 - 841 21 92; strona internetowa: http://www.splaskowa.cba.pl
  2. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Kamińskiego w Smolicach, Edukacyjna 3, 32-640 Smolice, telefon: 33 - 841 22 07; strona internetowa: http://www.spsmolice.edu.pl 
  3. Oddział przedszkolny - Szkoła Podstawowa w Grodzisku, Grodowa 3, 32-640 Grodzisko, telefon: 33 - 841 22 78; strona internetowa: https://spgrodzisko2.jimdo.com/  

2. Postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzone jest na wniosek rodziców / opiekunów prawnych / innych osób, którym Sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem zamieszkałym na terenie Gminy Zator. Postępowanie jest prowadzone w terminach określonych w harmonogramie rekrutacji zgodnie z Zarządzeniem Nr 1500.2024 Burmistrza Zatora z dnia 22 stycznia 2024 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2024/2025 do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Zator.


3. Rodzice wskazują od 1 do 3 wybranych przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, w preferowanej przez siebie kolejności. Przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej umieszczony na pierwszym miejscu listy jest tzw. przedszkolem pierwszego wyboru. Niezależnie od liczby wybranych przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, rodzice składają wniosek o przyjęcie dziecka wyłącznie w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej pierwszego wyboru. Umieszczenie na liście preferencji (na dowolnej pozycji) przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej oznacza, że dziecko w sytuacji, gdy nie zostanie zakwalifikowane do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej pierwszego wyboru, ma zapewnione miejsce w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej wskazanym na liście preferencji o ile przedszkole lub oddział przedszkolny dysponuje wolnymi miejscami.


4. Wniosek o przyjęcie dziecka do publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej prowadzonego przez Gminę Zator rodzice pobierają w danej jednostce. Wypełniony wniosek  po podpisaniu (przez obojga rodziców) składają  w przedszkolu lub szkole podstawowej pierwszego wyboru bez zbędnej zwłokiOstatecznym terminem złożenia do jednostki kompletnej papierowej wersji wniosku wraz z załącznikami jest dzień  6 marca 2024 r.  godz. 15:00. Do wniosku dołącza się oświadczenia, które składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (art. 150 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe - Dz. U. z 2023 poz.900 z późn. zm.). Wnioski złożone po tym terminie nie zostaną rozpatrzone.


5. Wnioski o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej złożone w terminie rekrutacji są traktowane jednakowo, o przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń.


6. Postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych składa się z dwóch etapów postępowania rekrutacyjnego.

7. Na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie kryteria ustawowe, o których mowa w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 poz. 900 z późn. zm.), które mają jednakową wartość punktową:

a. wielodzietność rodziny dziecka (kandydata) – oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata;

Wielodzietność rodziny – należy przez to rozumieć rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci (art. 4 pkt 42 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe). 

b. niepełnosprawność kandydata – orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność lub orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata;

c. niepełnosprawność jednego z rodziców dziecka (kandydata) – orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata;

d. niepełnosprawność obojga rodziców dziecka (kandydata) – orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata;

e. niepełnosprawność rodzeństwa dziecka (kandydata) – orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata;

f. samotne wychowywanie dziecka (kandydata) w rodzinie – prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata;

Samotne wychowywanie dziecka – należy przez to rozumieć wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem (art. 4 pkt 43 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).

g. objęcie dziecka (kandydata) pieczą zastępczą – dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Oryginał, notarialnie poświadczona kopia albo urzędowo poświadczony zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego odpis lub wyciąg z dokumentu lub kopia poświadczona za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata. Do wniosku, rodzice dziecka powinni dołączyć dokumenty potwierdzające spełnianie przez dziecko kryteriów ustawowych zgodnie z art. 150 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 poz. 900 z późn. zm.).

Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Oświadczenie musi zawierać klauzulę o treści „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” (art. 150 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).  Dokumenty składa się w oryginale, w formie notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu zgodnie z art. 76a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postepowania administracyjnego lub wyciągu z dokumentu (art. 150 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe). Dokumenty mogą być składane także w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata (art. 150 ust. 5 ustawy Prawo oświatowe).

8. Zgodnie z art. 131 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 poz. 900 z późn. zm.) na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria pozaustawowe określone przez Radę Miejską w Zatorze zgodnie z Uchwałą Nr LIV/361/2022 Rady Miejskiej w Zatorze z dnia 27 grudnia 2022 r. w  sprawie określenia kryteriów rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Zator, branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, określenia liczby punktów za każde z tych kryteriów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia:

 

Lp.

Nazwa kryterium

Dokumenty potwierdzające spełnienie kryterium

Liczba punktów

1.

Kandydat będzie objęty obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego w roku szkolnym, którego dotyczy rekrutacja.

Oświadczenie rodziców  (opiekunów prawnych) o dacie urodzenia dziecka

20

 

2.

Oboje rodzice (opiekunowie prawni) kandydata pracują zawodowo lub prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą lub studiują w trybie dziennym. Kryterium stosuje się również do rodzica (opiekuna prawnego) samotnie wychowującego dziecko.

Oświadczenie rodziców (opiekunów prawnych)

15

 

3.

Kandydat, którego rodzice odprowadzają podatek dochodowy w Gminie Zator, tzn. w zeznaniu rocznym złożonym w Urzędzie Skarbowym wskazali miejsce zamieszkania na terenie Gminy Zator.

Oświadczenie rodziców (opiekunów prawnych)

10

4.

Kandydat wychowujący się w rodzinie objętej opieką kuratorską, pomocą społeczną lub ze wskazaniem o potrzebie edukacji przedszkolnej z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Oświadczenie rodziców (opiekunów prawnych)

8

 

5.

Rodzeństwo kandydata uczęszcza do tego samego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w roku szkolnym, którego dotyczy rekrutacja lub do niego kandyduje.

Oświadczenie rodziców (opiekunów prawnych)

5

 

W przypadku, gdy liczba kandydatów, którzy uzyskali taką samą liczbę punktów jest większa od liczby miejsc w danej grupie wiekowej, komisja rekrutacyjna dokonuje kwalifikacji kandydatów w oparciu o ich wiek, rozpoczynając kwalifikację kandydatów od najstarszych uwzględniając rok, miesiąc i dzień urodzenia - 1 pkt.

Do wniosku o przyjęcie należy dołączyć stosowne oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów, które składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń (art. 150 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe - Dz. U. z 2023 poz. 900 z późn. zm.).

Kopie dokumentów za zgodność z oryginałem poświadczają rodzice kandydata.

9. Wniosek o przyjęcie kandydata do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej rozpatruje komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola lub szkoły podstawowej. Pracami komisji rekrutacyjnej kieruje przewodniczący komisji rekrutacyjnej.

10. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego.

11. W przypadku nieprzedłożenia dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów oraz w sytuacji braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie przyznaje punktów za dane kryterium.

12. Na podstawie kryteriów kwalifikacyjnych spełnianych przez kandydata komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć oraz podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia w terminie 15 marca 2024 r. do godz.15.00.

13. Rodzice kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia składają w postaci pisemnego oświadczenia potwierdzenia woli zapisu przyjęcia dziecka do danego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, do którego kandydat został zakwalifikowany w terminie od 18 marca 2024 r. od godz. 08.00 do 22 marca 2024 r. do godz. 15.00. Brak pisemnego potwierdzenia woli zapisu jest jednoznaczny z rezygnacją z dalszego procesu rekrutacji.

14. Komisja rekrutacyjna przyjmuje kandydata do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, jeżeli został zakwalifikowany do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu w wyznaczonym terminie, oraz podaje do publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej w dniu 25 marca 2024 r. do godz. 15:00.

Kandydat, którego rodzice nie potwierdzili woli zapisu, nie zostaje przyjęty do wybranego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

Procedury odwoławcze

Rodzice kandydatów, którzy nie zostali przyjęci do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej mogą:

• złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata w terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych - uzasadnienie to sporządza się w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem;

• wnieść do dyrektora przedszkola/szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia - dyrektor przedszkola/szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania;

• na rozstrzygnięcie dyrektora przedszkola/szkoły służy skarga do sądu administracyjnego.

Przypominamy, że zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 poz. 900 z późn. zm.), rodzice dziecka w wieku 6 lat (rocznik 2018), które jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego, są zobowiązani do:

1. Dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.

2. Zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia.

3. Informowania w terminie do dnia 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji tego obowiązku spełnianego w sposób określony w art. 36 ust. 10 (obowiązek szkolny i obowiązek nauki mogą być spełniane również przez uczęszczanie do przedszkola lub szkoły za granicą lub przedstawicielstwie dyplomatycznym innego państwa w Polsce).

4. Zapewnienia dziecku warunków nauki określonych w zezwoleniu o spełnianiu przez dziecko obowiązku odbycia przez dziecko rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym w szkole podstawowej lub inną formą wychowania przedszkolnego.

Postępowanie uzupełniające

Jeżeli w wyniku przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego wszyscy kandydaci zamieszkali  na terenie Gminy Zator, zgłoszeni do naboru na rok szkolny 2024/2025, zostaną przyjęci do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, a przedszkola publiczne oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych będą nadal dysponowały wolnymi miejscami, zostanie przeprowadzone postępowanie uzupełniające w terminach określonych w Załączniku nr 2  do Zarządzenia Nr 1500.2024 Burmistrza Zatora z dnia 22 stycznia 2024 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2024/2025 do przedszkoli, innych form wychowania oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Zator.

Szczegółowe informacje na temat postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego uzyskają Państwo w każdym przedszkolu publicznym oraz szkole podstawowej prowadzonej przez Gminę Zator. 

 

Kierownik Działu Rozwoju, Oświaty i Zdrowia

                                                                                               Anna Studencka

 

Zator, 24.01.2024 r.

 

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 5 ]
Uchwała Kryteria do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.pdf Uchwała Kryteria do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.pdf 24-01-24 17:45 171.71KB Uchwała Kryteria do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.pdf pobierz
Uchwała opłata wychowanie przedszkolne dziennik UWM akt (8).pdf Uchwała opłata wychowanie przedszkolne dziennik UWM akt (8).pdf 24-01-24 17:45 187.39KB Uchwała opłata wychowanie przedszkolne dziennik UWM akt (8).pdf pobierz
Zasady rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych 2024.2025.pdf Zasady rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych 2024.2025.pdf 24-01-24 17:46 532.5KB Zasady rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych 2024.2025.pdf pobierz
ZB NR 1500.2024 PRZ.pdf ZB NR 1500.2024 PRZ.pdf 24-01-24 17:46 1.07MB ZB NR 1500.2024 PRZ.pdf pobierz
Zmiana uchwały opłata wychowanie przedszkolne dziennik UWM.pdf Zmiana uchwały opłata wychowanie przedszkolne dziennik UWM.pdf 24-01-24 17:46 212.42KB Zmiana uchwały opłata wychowanie przedszkolne dziennik UWM.pdf pobierz

Wprowadził: Informatyk UM Zator 2024-01-24 17:45
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator Plac Marszałka
Józefa Piłsudskiego 1,
32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl