do góry
Kalendarium wydarzeń
poprzedni miesiąc listopad 2024 następny miesiąc
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z witryny, dodaj swój adres e-mail.

All together now

 

W dniach od 30.06.2022 do 04.07.2022 r. w ramach realizowanego przez Gminę Zator projektu pt. All together now“ współfinansowanego w ramach unijnego programu „Europa dla Obywateli” – Komponent 2. Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie DZIAŁANIE 2.1 Partnerstwo miast do Zatora przyjechali przedstawiciele zaprzyjaźnionych miast partnerskich tj. węgierskiego Berekfurdo oraz Terchovej i Bojnic na Słowacji. Przyjmowaliśmy łącznie 47 uczestników w tym 20 osób z Bojnic, 15 z Berekfurdo i 12 osoby z Terchovej.

Projekt "All together now " skupiał się na realizacji następujących celów:

  1. Pierwszy polegał na przekazaniu wiedzy na tematy związane z Unią Europejską oraz przemianami demokratycznymi i przystąpieniem do Unii Europejskiej i jej historią (ze szczególnym uwzględnieniem rocznic - 1950 Deklaracja Roberta Schumana, 1989 - 1990 Upadek muru berlińskiego, Zjednoczenie Niemiec, 2000 Przyjęcie Karty praw podstawowych, 2020 -30 lecie samorządu terytorialnego.
  2. Drugim celem była aktywność społeczności lokalnych oraz samorządów gwarantem dobrego funkcjonowania i przyszłości Unii Europejskiej - wzmocnienie idei obywatelstwa europejskiego na płaszczyźnie lokalnych partnerstw europejskich dla demokratycznego zaangażowania i uczestnictwa obywatelskiego w dobie kryzysów (m.in. wspólnej polityki zagranicznej, „gospodarki transatlantyckiej", kultury europejskiej, rodziny i małżeństwa, w wojskowo-politycznego mechanizmu UE, stosunków dobrosąsiedzkich, kryzysu migracyjnego czy kryzysu energetycznej strategii). Projekt w znaczącym stopniu odnosił się do współczesnych zagrożeń i problemów UE, gdzie podczas debat, spotkań i paneli roboczych szukano rozwiązań aby uzyskać odpowiedzi na pytania: jak wzmocnić zaangażowanie obywatelskie i integrację ponadnarodową w czasie aktualnych problemów UE?, jaka powinna być rola i odpowiedzialność samorządów lokalnych oraz organizacji pozarządowych na współczesne zagrożenia? (Wojna na Ukrainie, Kryzys gospodarczy, pandemia Covid 19, Brexit, Zwalczanie stygmatyzacji “imigrantów”, antysemityzm i inne formy nietolerancji,). W ramach realizowanego projektu, zachęcano uczestników do refleksji nad przyszłością UE w czasach kryzysu w tym m.in. udzielaniem pomocy uchodźcom z Ukrainy, zwiększenie wsparcia dla osób potrzebujących pomocy humanitarnej zarówno w UE, jak i poza nią, reforma przepisów UE dotyczących azylu, powstrzymanie niekontrolowanego napływu nielegalnych imigrantów z Białorusi, Brexit, pandemia Covid 19. Ponadto projekt zwracał szczególną uwagę na rolę europejskiego dziedzictwa kulturowego jako kluczowego składnika różnorodności kulturowej, dialogu międzykulturowego oraz lokalnego dziedzictwa – w powiązaniu z pamięcią europejską. Odwiedzono Kopalnię soli w Wieliczce - miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego Unesco.
  3. Trzecim celem, była integracja ponadnarodowa uczestników projektu z miast partnerskich oraz zawiązywania kontaktów, które będą utrzymywane po zakończeniu projektu. Zrealizowano różne formy zajęć takiej jak.: panele robocze, prezentacje, debatę oksfordzką, konferencję oraz aktywne formy spędzania wolnego czasu, w tym gry i zabawy. Wzięto udział w festiwalu kulinarnym Święto Karpia. Poprzez zajęcia dla najmłodszych wpajano takie wartości, jak tolerancja, fair play. Złożono kwiaty pod pomnikiem oraz zorganizowano wycieczkę do Muzeum Auschwitz w celu upamiętnienia ofiar II wojny Światowej. Ponadto w projekcie jeden z paneli roboczych poświęcony był organizacjom pozarządowym, tworzeniu, celach oraz zasadach wolontariatu. Oprócz przekazania podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania wolontariatu oraz NGOs, zachęcaliśmy uczestników do szerzenia idei wolontariatu. W ramach projektu zaprosiliśmy wolontariuszy, do pomocy przy przeprowadzeniu wydarzeń w Zatorze.

Delegacje z Bojnic, Terchovej i Berekfurdo przyjechały do Zatora 30.06.2022 tj. w czwartek po południu. Czas poświęcono głownie na zakwaterowanie odprawę oraz przekazanie praktycznych informacji dotyczących realizacji projektu i pobytu w Zatorze. Każdy z członków Delegacji otrzymał komplet materiałów zawierających informację dotyczące spotkania w Zatorze. W piątek 01.07.2022 do południa przedstawiciele poszczególnych delegacji z miast partnerskich złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych w czasie II wojny światowej mieszkańców Zatora. Następnie delegacje udały się na międzynarodową konferencję podczas której zaprezentowano tematy:

Panel I pt. Historia UE ze szczególnym uwzględnieniem rocznic -1950 Deklaracja R. Schumana, 1990 Zjednoczenie Niemiec, 2000 Przyjęcie Karty praw podstawowych, 30 lat JST przestawił Piotr Wyrobiec przedstawiciel lokalnej organizacji pozarządowej, Radny Rady Miejskiej w Zatorze;

Panel II pt. Przemiany demokratyczne – debata poprowadził Michał Kozak z Urzędu Miejskiego w Zatorze;

Panel III pt. Współczesne zagrożenia dla Europy Rola - debatę oksfordzką poprowadził Michał Kozak;

Panel IV pt. Wzmocnienie roli samorządów w strukturach UE zaprezentował Michał Kozak;

Panel V pt. Wieloletnia wymiana partnerska. Partnerzy zaprezentowali swoje miejscowości oraz zaprezentowali działania i kluczowe inwestycje z wykorzystaniem funduszy UE;

Debata na temat problemów związanych z integracją europejską oraz kierunków rozwoju UE zostały omówione przez Burmistrza Zatora Mariusza Makucha i poszczególnych przedstawicieli miast partnerskich.

Panel poświęcony idei wolontariatu oraz organizacjom pozarządowym przedstawił Tomasz Wieliczko Zastępca Kierownika Działu Rozwoju, Oświaty i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Zatorze.

Panel - pragnienie wolności i walka z totalitaryzmem oraz Panel - problem antysemityzmu w UE poprowadził Piotr Wyrobiec

Konferencję poprowadził Tomasz Wieliczko,

W dniach 02.07 – 03.07.2022 r. (sobota – niedziela) Przedstawiciele miast partnerskich wzięli także udział w imprezie plenerowej Europejski Piknik Rodzinny – Święto Karpia. Impreza związana była związana był z promocją europejskich produktów regionalnych w tym Karpia Zatorskiego wpisanego na listę jako Chroniona Nazwa Pochodzenia. Odbyły się występy, prowadzono zajęcia dla dzieci (gry i zabawy, tworzenie logo spotkania miast partnerskich - button, malowanie flagi UE, stoiska kulinarne, polskie smaki, stoiska rękodzielnicze itp.). Podczas pikniku przedstawiciele delegacji miast partnerskich uroczyście otworzyli imprezę razem z Panią Marszałek Województwa Małopolskiego Iwoną Gibas.

04.07.2022r. (poniedziałek) zakończono projekt i pożegnano gości z miast partnerskich.

Wszyscy goście odwiedzający Gminę Zator w ramach realizowanego projektu byli szczęśliwi i zadowoleni z pobytu w Polsce. Podczas wizyt przedstawicieli miast partnerskich zawiązały się nowe przyjaźnie i znajomości. Wymiana międzynarodowa spowodowała zacieśnienie naszej współpracy w różnych obszarach i działaniach szczególnie edukacyjnych i kulturalnych. Większość z uczestników wypowiadała się w superlatywach o polskiej gościnności i polskim jedzeniu, które bardzo im smakowało. Uczestnicy mogli zobaczyć i poznać lepiej gminę Zator i jej atrakcje turystyczne jak Zatorlad - park ruchomych dinozaurów i Energylandię - Rodzinny Park Rozrywki. Dzieci i młodzież była pod ogromnym wrażeniem rozwoju turystyki w Gminie Zator. Wyjeżdżając do swoich domów można było usłyszeć ....

"Serdecznie dziękujemy", "Jestecie wielcy", "Mamo, to najlepsze wakacje jakie w życiu miałam", "Świetnie zrealizowany projekt", „Cieszymy się że po pandemii w końcu".

  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
program konferencji.doc program konferencji.doc 22-07-26 19:09 852.5KB program konferencji.doc pobierz
Agencja Interaktywna IntraCOM.pl
Urząd Miejski Zator Plac Marszałka
Józefa Piłsudskiego 1,
32-640 Zator
Telefon:
+48 33 841 22 12
E-mail:
gmina@zator.pl